Odnośnik do strony projektu:

Zwolnieni z teorii

"Zwolnieni z Teorii to platforma dla studentów i licealistów do tworzenia własnych projektów społecznych. Dajemy Ci praktyczne wskazówki, które prowadzą Cię krok po kroku przez realizację Twojego projektu. Wiedzę wykorzystujesz w praktyce - nawiązujesz partnerstwa, uczysz się pracy w zespole, tworzysz harmonogram i budżet. Każdy, kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania. A jak się postarasz, otrzymujesz “Złote Wilki” - nagrody dla najlepszych projektów w Polsce. Projekt społeczny to każda, nawet najprostsza inicjatywa, która zmienia Twoje otoczenie na lepsze. Twój projekt może dotyczyć kultury, sportu, nowych technologii, przestrzeni miejskiej, sztuki… wszystkiego, co jest związane z Twoją pasją i zainteresowaniami. W ten sposób powstały na przykład warsztaty kulinarne dla licealistów, czy zajęcia taneczne dla dzieci..."

Gratulujemy! 3 Uczniów naszej szkoły przeszło do kolejnego etapy międzynarodowej Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Uczniowie naszej szkoły: Mikołaj Owsianka, Michał Popiołek, Oliwia Wyrozębska, Bartosz Laszuk, Kinga Sugalska, pomimo pandemii pracują nad projektem Zwolnieni z Teorii. We wrześniu z zachowanie zasad bezpieczeństwa zapoznawali lokalne ośrodki kultury z projektem i szkołą, promowali projekt i w dalszej perspektywie planują lekcje zdalne dla uczniów szkół podstawowych.

Transkrypcja Prezentacji. Slajdów

Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu

Pszczoła robotnica odgrywa kluczową rolę, ponieważ jej głównym zadaniem jest przyniesienie miodu oraz pyłku do ula. Żyje ona około 30dni. Rodzina pszczela w środku lata liczy około 60 tysięcy osobników a w zime zaledwie 30 tysięcy

Slaj2

 

Królowa pszczół jest jedna w ulu. Bez niej ul nie może istnieć. Odgrywa ona bardzo ważną rolę ponieważ składa jajka z których później są pszczoły , trutnie, i nowe królowe. Składa ona do 2 tysięcy jaj dziennie. Pszczoła, królowa oraz truteń w pierwszym stadium rozwoju są jajeczkiem później, larwą, w przedostatnim etapie poczwarką a na końcu dorosłą pszczołą

Slajd3

„Albert Einstein powiedział ,że gdy ostatnia pszczoła zginie to człowiekowi pozostaną 4 lata życia”

TRUTEŃ. Jego zadaniem jest tylko zapłodnienie królowej nic innego on nie robi. Po zapłodnieniu królowej od razu umiera.

Slajd4

Ul to w nim pszczoły mieszkają. W środku są ramki oraz plastry, w których jest miód , pyłek kwiatowy oraz czerw. Czerw jest to stadium rozwoju pszczoły w komórce. Ramka jest wykonana z drewna, a plaster z wosku każdy plaster składa się z wielu komórek w kształcie sześciokąta.

ZDJĘCIA Z WŁĄSNEJ PASIEKI UCZNESTNIKA PROJEKTU. UCZNIA KLASY 2TSUiO Mikołaja Owsianki. ZSIŚiU Elbląg.

Slajd5

„Kocham swoją pracę. Mogę łączyć przyjemność z nauką…2kg pszczół na mojej ręce” Uczeń projektu- M. Owsianka.

Zdjęica. Własna Pasieka

ZDJĘCIA Z WŁĄSNEJ PASIEKI UCZNESTNIKA PROJEKTU. UCZNIA KLASY 2TSUiO Mikołaja Owsianki. ZSIŚiU Elbląg.

Slajd 7. SPOSÓB TRANSPORTU PSZCZÓŁ
Slajd 8. Zdjęcia. ODNAWIANIE STAREGO SPRZĘTU PSZCZELARSKIEGO
Slajd 9

Pszczoły mają zapisane w genach ważną rzecz mianowicie przetrwanie gatunku. Robią to poprzez rójke. Rojenie polega na wyjściu z ula starej królowej z połową pszczół i częścią zapasów. Rojenie powstaje gdy w ulu pojawi się druga królowa. Pszczoły są bardzo zagrożone pewnym roztoczem - a mianowicie varroa destructor. Jest ona bardzo mała i żywi się ciałkiem tłuszczowym pszczoły.

Slajd 10

Miód powstaje poprzez przetwarzanie nektaru kwiatowego roślin miododajnych, a także niektórych wydzielin występujących na liściach drzew. Wyróżniamy trzy główne lipowy, rzepakowy oraz wielokwiatowy

Slajd 11 „Pszczoły w muzyce”…
Slajd 12

„Ciekawostki pszczele • Każdy dzień odkrywa przed nami coraz to bardziej zaskakujące i niesamowite fakty z życia pszczół. Pokusiliśmy się zebrać większość z nich i zaprezentować 20 najciekawszych, odnoszących się wyłącznie do pszczół. Zapraszamy do lektury! • Matka pszczela może żyć nawet 5 lat, trutnie do roku, zaś pszczoły robotnice w okresie od wiosny do jesieni żyją przeciętnie 5-6 tygodni. • Matka pszczela poza okresem zimowym składa dziennie od 300 do 3000 jajeczek, w skali roku ok. 130.000, a w ciągu życia ok. 500.000. • Przegra, czyli zapłodnienie matki pszczelej, następuje w powietrzu; czasem kilka kilometrów od ula. • Trutnie, w wyniku kopulacji z matką pszczelą giną. • Bez względu na panujące warunki zewnętrzne w czasie wychowywania czerwiu temperatura w ulu wynosi od 34 do 35°C. • Larwy pszczół i trutni wylęgają się z jajeczek złożonych przez matkę pszczelą. Jak to bywa sprawiedliwie w życiu, pszczoły wykonują całą pracę w ulu, a nagrodę w postaci pożywienia otrzymują za nicnierobienie trutnie. • Pszczoła musi przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach, aby wytworzyć 1kg miodu. • Do godziny 15 pszczoły przynoszą do uli 80% ilości obnóży zebranych w ciągu całego dnia. • Podczas odwiedzania kwiatów przez pszczołę na jej owłosieniu bywa nawet do 5 mln ziaren pyłku. • Aby zebrać do 4 mln ziaren pyłku, pszczoła musi odwiedzić ok. 500 kwiatów. • Zasięg pszczół zbieraczek jest różny. Pszczoła afrykańska odlatuje od ula do 500 metrów, a pszczoła włoska ok. 3 km. Najdalej z nich, bo aż do 13 km, odlatuje pszczoła ukraińska. • Podczas lotu pszczoła wykonuje od 350 do 450 ruchów skrzydełkami na sekundę, dzięki czemu może uzyskać prędkość lotu w granicach 20-60 km/h • Podczas lotu pszczoła zużywa w ciągu każdej minuty ponad 0,3 mg pokarmu. • Pszczoły rozróżniają tylko kilka kolorów: biały, czarny, szary, żółty, zielony i niebieski. • Pszczoły porozumiewają się między sobą tańcem. Komunikacja pszczół przejawia się poruszaniem tułowia, ruchem skrzydełek oraz wydawaniem dźwięków. • Rodzina pszczela na własne potrzeby zużywa średnio 80-120 kg miodu, 25-40 kg pyłku i 50-60 litrów wody. • 10.000 pszczół waży 1kg i stanowi objętościowo 1 litr. • 1 kg pszczół może wydzielić 0,5 kg wosku, do czego potrzebuje ok 1,8 kg miodu. • Praca w ulu trwa nieprzerwanie dzień i noc. • Jedyny w Polsce pomnik pszczoły znajduje się w Kielcach, na skwerku przy zbiegu ulic Żeromskiego i Zagórskiej, niedaleko Kieleckiego Centrum Kultury. Powstał w 1987 roku z inicjatywy Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy. Jego autorem jest Stefan Dulny” (portalpszczelarski.pl)

Slajd 13. Bibliografia

1.

National geographic (https://www.nationalgeographic.pl/tag/pszczoly) 2. https://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/ 3. Pszczelarz Polski – miesięcznik Polskiego Związku Pszczelarskiego http://pzp.biz.pl/wydawnictwa-i-czasopisma-pszczelarskie/ 4. http://www.pszczoly.pl/ 5. https://www.pasieka24.pl/index.php/pl-pl/ 6. Darmowe szablony „Bees Templates” - fttp. 7. Pixabay (https://pixabay.com) 8. https://pl.pinterest.com/pin/317011261262636647/ 9. Zdjęcia i filmy własne z prywatnej pasieki

Slajd 14. Dziękujemy za uwagę